170683J160BB
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Producto No:
170683J160BB
Descripción:
CAP FILM 0.068UF 5% 160VDC AXIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.236" Dia x 0.650" L (6.00mm x 16.50mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
Series 170
Voltage Rating - DC 160V
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 90V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 0.068 µF