1N5233BDO35E3
Microsemi Corporation
Producto No:
1N5233BDO35E3
Paquete:
DO-35
Descripción:
DIODE ZENER 6V 500MW DO35
Guía del usuario
Operating Temperature -65°C ~ 175°C
Tolerance ±5%
Mounting Type Through Hole
Product Status Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package DO-35
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 3.5 V
Series -
Package / Case DO-204AH, DO-35, Axial
Power - Max 500 mW
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 200 mA
Mfr Microsemi Corporation
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 6 V
Package Tape & Reel (TR)
Impedance (Max) (Zzt) 7 Ohms