1N5344A/TR8
Microchip Technology
Producto No:
1N5344A/TR8
Paquete:
T-18
Descripción:
DIODE ZENER 8.2V 5W T18
Guía del usuario
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Tolerance ±10%
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Supplier Device Package T-18
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 5.9 V
Series -
Package / Case T-18, Axial
Power - Max 5 W
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 1 A
Mfr Microchip Technology
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 8.2 V
Package Tape & Reel (TR)
Impedance (Max) (Zzt) 1.5 Ohms