20UL1061STRBRO100
Remington Industries
Producto No:
20UL1061STRBRO100
Descripción:
#20 UL1061 300V WIRE BRO 100'
En stock : 50
Guía del usuario
Operating Temperature 80°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness 0.010" (0.25mm)
Product Status Active
Wire Gauge 20 AWG
Ratings UL Style 1061
Series -
Length 100.0' (30.5m)
Voltage 300V
Mfr Remington Industries
Conductor Strand 7/28
Conductor Material Copper, Tinned
Features Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Jacket Color Brown
Package Bulk
Jacket (Insulation) Diameter 0.057" (1.45mm)