225FMVAAR
CTS Electrocomponents
Producto No:
225FMVAAR
Descripción:
IP67 TACT SWITCH, SMT GULLWING
Guía del usuario
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Actuator Length, Right Angle -
Product Status Active
Actuator Orientation Top Actuated
Operating Force 110gf
Mfr CTS Electrocomponents
Illumination Non-Illuminated
Features -
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 12VDC
Illumination Type, Color -
Switch Travel 0.25mm
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Actuator Height off PCB, Vertical 4.30mm
Termination Style Gull Wing
Actuator Type Standard
Circuit SPST-NO
Outline 7.20mm x 7.20mm
Mounting Type Surface Mount
Mechanical Life 100,000 Cycles
Illumination Voltage (Nominal) -
Series 225F