228ADS1AYGFCMBC
CTS Electrocomponents
Producto No:
228ADS1AYGFCMBC
Descripción:
228ADS1AYGF+C STYLE IN MISTY BLA
Guía del usuario
Ingress Protection -
Actuator Length, Right Angle 2.60mm
Product Status Active
Actuator Orientation Side Actuated
Operating Force 160gf
Mfr CTS Electrocomponents
Illumination Illuminated
Features -
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 12VDC
Illumination Type, Color LED, Green/Yellow
Switch Travel 0.25mm
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Actuator Height off PCB, Vertical -
Termination Style PC Pin
Actuator Type Round Button
Circuit SPST-NO
Outline 7.20mm x 5.40mm
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Mechanical Life 100,000 Cycles
Illumination Voltage (Nominal) 1.9 VDC
Series 228A