228ADVAAWFCRD
CTS Electrocomponents
Producto No:
228ADVAAWFCRD
Descripción:
228ADVAAWF+C STYLE IN RED COLOR
Guía del usuario
Ingress Protection -
Actuator Length, Right Angle -
Product Status Active
Actuator Orientation Top Actuated
Features -
Contact Rating @ Voltage 0.05A @ 12VDC
Illumination Type, Color LED, Amber/White
Switch Travel 0.25mm
Operating Temperature -25°C ~ 70°C
Actuator Height off PCB, Vertical 14.40mm
Circuit SPST-NO
Outline 7.20mm x 6.80mm
Mounting Type Through Hole
Mechanical Life 100,000 Cycles
Illumination Voltage (Nominal) -
Series 228A