25LC160/P
Microchip Technology
Producto No:
25LC160/P
Paquete:
8-PDIP
Descripción:
IC EEPROM 16KBIT SPI 2MHZ 8DIP
Guía del usuario
DigiKey Programmable Verified
Clock Frequency 2 MHz
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Memory Interface SPI
Memory Organization 2K x 8
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Memory Type Non-Volatile
Supplier Device Package 8-PDIP
Series -
Write Cycle Time - Word, Page 5ms
Memory Size 16Kbit
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)
Technology EEPROM
Voltage - Supply 2.5V ~ 5.5V