270X232A501B2A1
CTS Electrocomponents
Producto No:
270X232A501B2A1
Descripción:
POT 500 OHM 1/4W CARBON LOG
Guía del usuario
Number of Gangs 1
Bushing Thread 1/4-32
Actuator Diameter 0.125" (3.18mm)
Termination Style PC Pins, Board Locks
Actuator Type Round
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Actuator Length 1.000" (25.40mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Panel Mount
Temperature Coefficient -
Product Status Active
Rotation 300°
Series 270
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Mfr CTS Electrocomponents
Resistive Material Carbon
Resistance (Ohms) 500
Size - Body Round - 0.626" Dia (15.9mm)