296XD104B1N
CTS Electrocomponents
Producto No:
296XD104B1N
Descripción:
POT 100K OHM 0.15W CARBON LINEAR
Guía del usuario
Number of Gangs 1
Bushing Thread -
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Termination Style PC Pins, Board Locks
Actuator Type Knurled
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Actuator Length 0.539" (13.70mm)
Number of Turns 1
Mounting Type Through Hole, Snap In
Temperature Coefficient -
Product Status Obsolete
Rotation 300°
Series 296
Power (Watts) 0.15W
Mfr CTS Electrocomponents
Resistive Material Carbon
Resistance (Ohms) 100k
Size - Body Rectangular - 0.646" x 0.492" Face (16.40mm x 12.50mm)