338HSM010M
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Producto No:
338HSM010M
Descripción:
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.09 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 131mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series HSM
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.3625 A @ 100 kHz
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 3300 µF