35ZLS390MEFC8X20
Rubycon
Producto No:
35ZLS390MEFC8X20
Fabricante:
Rubycon
Descripción:
CAP ALUM 390UF 20% 35V RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 775.5 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 6000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series ZLS
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.41 A @ 100 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 390 µF
Package Bulk
Impedance 33 mOhms