381LQ271M400A012
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Producto No:
381LQ271M400A012
Descripción:
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.22 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 675mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series 381LQ
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 1.71 A @ 20 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 270 µF