400BXA22M16X20
Rubycon
Producto No:
400BXA22M16X20
Fabricante:
Rubycon
Descripción:
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 215 mA @ 120 Hz
Product Status Not For New Designs
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series BXA
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 430 mA @ 100 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 22 µF