450VXT560MEFCSN35X35
Rubycon
Producto No:
450VXT560MEFCSN35X35
Fabricante:
Rubycon
Descripción:
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.88 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series VXT
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 2.632 A @ 10 kHz
Mfr Rubycon
Capacitance 560 µF