500C412T050AB2B
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Producto No:
500C412T050AB2B
Descripción:
CAP ALUM 4100UF 50V SCREW
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 95°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 3.125" (79.38mm)
Tolerance -10%, +50%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 1.375" Dia (34.93mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 95°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 35mOhm
Ratings -
Series 500C
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 4100 µF