550C372T500DP2B
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Producto No:
550C372T500DP2B
Descripción:
CAP ALUM 3700UF 500V SCREW
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 5.875" (149.23mm)
Tolerance -10%, +50%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.250" (31.75mm)
Voltage - Rated 500 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Ripple Current @ Low Frequency 16.8 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 32.4mOhm
Ratings -
Series 550C
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 27.72 A @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 3700 µF