567LBB250M2DD
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Producto No:
567LBB250M2DD
Descripción:
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 250 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.71 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 296.05mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series LBB
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 3.9837 A @ 10 kHz
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 560 µF