6KPE16CAH
Eaton - Electronics Division
Producto No:
6KPE16CAH
Descripción:
TVS DIODE 16VWM 26VC BI
Guía del usuario
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 253.8A
Applications Automotive, Telecom
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 17.8V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 6600W (6.6kW)
Product Status Active
Supplier Device Package -
Series Automotive, AEC-Q101, 6KPExxH
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 26V
Package / Case Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 16V