72R050XU
Littelfuse Inc.
Producto No:
72R050XU
Fabricante:
Littelfuse Inc.
Descripción:
PTC RESET FUSE 72V 500MA RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Max 72V
Current - Hold (Ih) (Max) 500 mA
Height - Seated (Max) 0.539" (13.70mm)
Approval Agency cURus, TUV
Current - Max 40 A
Lead Spacing 0.201" (5.10mm)
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.311" Dia x 0.122" T (7.90mm x 3.10mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
Resistance - Post Trip (R1) (Max) 1.17 Ohms
Series POLY-FUSE®, 72R
Type Polymeric
Package / Case Radial, Disc
Thickness (Max) -
Resistance - Initial (Ri) (Min) 500 mOhms
Mfr Littelfuse Inc.
Current - Trip (It) 1 A