74F565AI-RC
Bourns Inc.
Producto No:
74F565AI-RC
Fabricante:
Bourns Inc.
Descripción:
FIXED IND 56UH 300MA 3.75 OHM TH
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 2.52 MHz
Q @ Freq 90 @ 2.52MHz
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Current Rating (Amps) 300 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.200" Dia x 0.500" L (5.08mm x 12.70mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
DC Resistance (DCR) 3.75Ohm Max
Inductance 56 µH
Series 74F
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case Axial
Frequency - Self Resonant 18MHz
Mfr Bourns Inc.
Package Bulk
Material - Core Iron
Base Product Number 74F