76745-168-60LF
Amphenol ICC (FCI)
Producto No:
76745-168-60LF
Fabricante:
Amphenol ICC (FCI)
Descripción:
CONN HDR 60POS 0.100" STACK T/H
Guía del usuario
Number of Rows 2
Number of Positions 60
Color Black
Length - Post (Mating) 0.266" (6.750mm)
Termination Solder
Row Spacing 0.100" (2.54mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Contact Finish Thickness - Post (Mating) 30.0µin (0.76µm)
Length - Overall Pin 0.695" (17.650mm)
Contact Finish - Post (Mating) Gold, GXT™
Series BERGSTIK®, MezzSelect™, Basics+
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Pitch 0.100" (2.54mm)
Length - Stack Height 0.315" (8.000mm)
Length - Tail 0.114" (2.900mm)