914CE28-18
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Producto No:
914CE28-18
Descripción:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 5A 240V
Guía del usuario
Operating Position 1.673" (42.5mm)
Operating Temperature 0°C ~ 105°C
Release Force 450gf
Ingress Protection IP66 - Dust Tight, Water Resistant
Termination Style Cable Leads
Actuator Type Roller Plunger
Current Rating (Amps) 5A (AC), 3A (DC)
Circuit SPDT
Mounting Type Panel Mount
Mechanical Life 10,000,000 Cycles
Product Status Obsolete
Series 914CE
Voltage Rating - DC 28 V
Switch Function On-Mom
Operating Force 1200gf
Overtravel 0.118" (3.0mm)
Voltage Rating - AC 240 V
Electrical Life -
Mfr Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Pretravel 0.071" (1.8mm)
Features Cable Length 18'
Package Bulk
Differential Travel 0.004" (0.1mm)