95278-401B28LF
Amphenol ICC (FCI)
Producto No:
95278-401B28LF
Descripción:
CONN HEADER SMD 28POS 2.54MM
Guía del usuario
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 78.7µin (2.00µm)
Current Rating (Amps) 3A per Contact
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Features Pick and Place
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.232" (5.90mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -65°C ~ 125°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 28
Insulation Material Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Post 78.7µin (2.00µm)
Contact Shape Square
Series BERGSTIK®
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)