95278-802B20
Amphenol ICC (FCI)
Producto No:
95278-802B20
Descripción:
CONN HEADER SMD 20POS 2.54MM
Guía del usuario
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Contact Finish Thickness - Mating 15.0µin (0.38µm)
Current Rating (Amps) -
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Features Pick and Place
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.315" (8.00mm)
Contact Finish - Mating Gold, GXT™
Operating Temperature -
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 20
Insulation Material Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Post 150.0µin (3.81µm)
Contact Shape Square
Series BERGSTIK®
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)