95609-022LF
Amphenol ICC (FCI)
Producto No:
95609-022LF
Fabricante:
Amphenol ICC (FCI)
Descripción:
CONN HEADER R/A 22POS 2MM
Guía del usuario
Insulation Height 0.240" (6.10mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 200V (AC/DC)
Contact Finish Thickness - Mating 8.00µin (0.203µm)
Current Rating (Amps) 2A (AC/DC)
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Amphenol ICC (FCI)
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Header
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating 0.157" (4.00mm)
Contact Finish - Mating Gold, GXT™
Operating Temperature -
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 22
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series Minitek®
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post -
Insulation Color Cream
Contact Length - Post 0.100" (2.54mm)