98401-101A16LF
Amphenol ICC (FCI)
Producto No:
98401-101A16LF
Descripción:
CONN HEADER SMD 16POS 2.54MM
Guía del usuario
Insulation Height 0.084" (2.14mm)
Current Rating (Amps) 3A
Style Board to Board
Features Board Guide, Pick and Place
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)
Contact Finish - Mating Gold, GXT™
Operating Temperature -65°C ~ 130°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 16
Series BERGSTIK®
Row Spacing - Mating 0.100" (2.54mm)