A222T20V16
Nicomatic
Producto No:
A222T20V16
Fabricante:
Nicomatic
Descripción:
FEM. 20POS STRAIGHT SMT 1.27MM
Guía del usuario
Insulation Height 0.157" (4.00mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 600VAC
Contact Finish Thickness - Mating 5.90µin (0.150µm)
Current Rating (Amps) 2.5A
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Mfr Nicomatic
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Receptacle
Style Board to Board
Features Jackscrews, Mating Flange, Mounting Flange, Polarizing Key
Pitch - Mating 0.039" (1.00mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -65°C ~ 200°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 20
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Contact Finish Thickness - Post 5.90µin (0.150µm)
Contact Shape Circular
Series -
Row Spacing - Mating 0.039" (1.00mm)