A3C-24P-2DSA
Hirose Electric Co Ltd
Producto No:
A3C-24P-2DSA
Descripción:
CONN HEADER VERT 24POS 2MM
Guía del usuario
Insulation Height 0.035" (0.90mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 200V
Contact Finish Thickness - Mating 8.00µin (0.203µm)
Current Rating (Amps) 1A
Contact Type Male Pin
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Contact Material Brass
Connector Type Header
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Length - Mating 0.138" (3.50mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 85°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 24
Termination Solder
Mounting Type Through Hole
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Polyamide (PA), Nylon
Contact Finish Thickness - Post Flash
Contact Shape Square
Series A3
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Gold
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.102" (2.60mm)
Number of Positions Loaded All
Mated Stacking Heights 5.1mm, 7.9mm
Shrouding Unshrouded
Package Tube
Overall Contact Length 0.276" (7.00mm)