AEO40M48-L
Artesyn Embedded Power
Producto No:
AEO40M48-L
Descripción:
DC DC CONVERTER 1.5V 120W
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 100°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Isolation 1.5 kV
Voltage - Output 1 1.5V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.30" L x 0.90" W x 0.32" H (58.4mm x 22.9mm x 8.1mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 40A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 36V
Series AEO (100W)
Power (Watts) 120 W
Type Isolated Module
Package / Case 8-DIP Module, 1/8 Brick
Efficiency 86%