AGAG.18BK500
Techflex
Producto No:
AGAG.18BK500
Fabricante:
Techflex
Descripción:
SLEEVING 0.042" ID FBRGLASS 500'
Guía del usuario
Operating Temperature -25°C ~ 155°C
Diameter - Inside 0.042" (1.07mm)
Color Black
Material Fiberglass, Acrylic Coated
Liquid Protection Oil Resistant
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Diameter - Outside 0.078" (1.98mm)
Type Attributes Braided
Series Flex Glass® Acrylic
Type Sleeving, Insulated
Length 500' (152.40m)
Environment Protection -
Mfr Techflex
Abrasion Protection Abrasion and Cut Resistant
Features Acid Resistant, Chemical Resistant, Clean Cut, Solvent Resistant
Wall Thickness 0.018" (0.46mm)