AM51624A73N-A
Panasonic Electric Works
Producto No:
AM51624A73N-A
Descripción:
SWITCH SNAP ACT SPST-NC 16A 125V
Guía del usuario
Operating Position 0.730" (18.5mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Release Force 40gf
Ingress Protection -
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Actuator Type Lever, Simulated Roller
Current Rating (Amps) 16A (AC), 600mA (DC)
Circuit SPST-NC
Mounting Type Chassis Mount
Mechanical Life 10,000,000 Cycles
Product Status Obsolete
Series AM5
Voltage Rating - DC 125 V
Switch Function On-Mom
Operating Force 240gf
Overtravel 0.055" (1.4mm)
Voltage Rating - AC 125 V
Electrical Life 100,000 Cycles
Mfr Panasonic Electric Works
Pretravel 0.125" (3.2mm)
Features Cadmium Free
Package Bulk
Base Product Number AM51624
Differential Travel 0.040" (1.0mm)