AM51633D63N-A
Panasonic Electric Works
Producto No:
AM51633D63N-A
Descripción:
SWITCH SNAP ACT SPST-NO 16A 125V
Guía del usuario
Operating Position 0.602" (15.3mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Release Force 15gf
Ingress Protection -
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Actuator Type Lever, Straight
Current Rating (Amps) 16A (AC), 600mA (DC)
Circuit SPST-NO
Mounting Type Chassis Mount
Mechanical Life 10,000,000 Cycles
Product Status Obsolete
Series AM5
Voltage Rating - DC 125 V
Switch Function Off-Mom
Operating Force 90gf
Overtravel 0.087" (2.2mm)
Voltage Rating - AC 125 V
Electrical Life 100,000 Cycles
Mfr Panasonic Electric Works
Pretravel 0.296" (7.5mm)
Features Cadmium Free
Package Bulk
Base Product Number AM51633
Differential Travel 0.080" (2.0mm)