AML24EBA3AA01
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Producto No:
AML24EBA3AA01
Descripción:
SWITCH ROCKER SPDT 3A 125V
Guía del usuario
Illumination Type, Color -
Actuator Marking Varies by Cap
Termination Style PC Pin
Actuator Type Actuator Arm, Cap Required
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 28.98mm x 19.05mm
Current Rating (Amps) 3A (AC), 2A (DC)
Circuit SPDT
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Mechanical Life 25,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) -
Series AML24
Voltage Rating - DC 24 V
Switch Function On-On
Voltage Rating - AC 125 V