AML24FBC2CA04
Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Producto No:
AML24FBC2CA04
Descripción:
SWITCH ROCKER DPDT 3A 125V
Guía del usuario
Illumination Type, Color Incandescent
Actuator Marking Varies by Cap
Termination Style Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Actuator Type Actuator Arm, Cap Required - Illuminated
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 28.98mm x 19.05mm
Current Rating (Amps) 3A (AC), 2A (DC)
Circuit DPDT
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Mechanical Life 25,000 Cycles
Product Status Obsolete
Illumination Voltage (Nominal) 14 VAC
Series AML24
Voltage Rating - DC 24 V
Switch Function On-On-On
Voltage Rating - AC 125 V