ATMEGA168-20MI
Microchip Technology
Producto No:
ATMEGA168-20MI
Paquete:
32-VQFN (5x5)
Descripción:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32VQFN
Guía del usuario
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor AVR
Speed 20MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 1K x 8
Number of I/O 23
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 32-VQFN (5x5)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 512 x 8
Series AVR® ATmega
Package / Case 32-VFQFN Exposed Pad
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
Data Converters A/D 8x10b
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V