ATMEGA169-16MI
Microchip Technology
Producto No:
ATMEGA169-16MI
Paquete:
64-QFN (9x9)
Descripción:
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 64QFN
Guía del usuario
DigiKey Programmable Verified
Core Processor AVR
Speed 16MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 1K x 8
Number of I/O 54
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 64-QFN (9x9)
Series AVR® ATmega
Package / Case 64-VFQFN Exposed Pad
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity SPI, UART/USART, USI
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
Data Converters A/D 8x10b
Package Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V