ATMEGA8515-16JI
Microchip Technology
Producto No:
ATMEGA8515-16JI
Paquete:
44-PLCC (16.6x16.6)
Descripción:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44PLCC
Guía del usuario
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor AVR
Speed 16MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 512 x 8
Number of I/O 35
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 44-PLCC (16.6x16.6)
Series AVR® ATmega
Package / Case 44-LCC (J-Lead)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity EBI/EMI, SPI, UART/USART
Program Memory Size 8KB (4K x 16)
Data Converters -
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V