ATTINY25-20SN
Microchip Technology
Producto No:
ATTINY25-20SN
Paquete:
8-SOIC
Descripción:
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 8SOIC
Guía del usuario
DigiKey Programmable Not Verified
Core Processor AVR
Speed 20MHz
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 128 x 8
Number of I/O 6
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 8-SOIC
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 128 x 8
Series AVR® ATtiny, Functional Safety (FuSa)
Package / Case 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Core Size 8-Bit
Mfr Microchip Technology
Connectivity USI
Program Memory Size 2KB (1K x 16)
Data Converters A/D 4x10b
Package Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V