ATTINY85-20MUR
Microchip Technology
Producto No:
ATTINY85-20MUR
Paquete:
20-QFN-EP (4x4)
Descripción:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20QFN
En stock : 38573
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 1
Guía del usuario
DigiKey Programmable Verified
Core Processor AVR
Speed 20MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 512 x 8
Number of I/O 6
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 20-QFN-EP (4x4)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 512 x 8
Series AVR® ATtiny, Functional Safety (FuSa)
Package / Case 20-WFQFN Exposed Pad
Connectivity USI
Program Memory Size 8KB (4K x 16)
Data Converters A/D 4x10b
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V