ATTINY861-20SUR
Microchip Technology
Producto No:
ATTINY861-20SUR
Paquete:
20-SOIC
Descripción:
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20SOIC
Guía del usuario
DigiKey Programmable Verified
Core Processor AVR
Speed 20MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 512 x 8
Number of I/O 16
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 20-SOIC
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 512 x 8
Series AVR® ATtiny
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Connectivity USI
Program Memory Size 8KB (4K x 16)
Data Converters A/D 11x10b
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.7V ~ 5.5V