ATXMEGA16E5-ANR
Microchip Technology
Producto No:
ATXMEGA16E5-ANR
Paquete:
32-TQFP (7x7)
Descripción:
IC MCU 8/16BIT 16KB FLASH 32TQFP
Core Processor AVR
Speed 32MHz
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 2K x 8
Number of I/O 26
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 32-TQFP (7x7)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 512 x 8
Series AVR® XMEGA® E5
Package / Case 32-TQFP
Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
Data Converters A/D 16x12b; D/A 2x12b
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.6V ~ 3.6V