ATXMEGA16E5-MUR
Microchip Technology
Producto No:
ATXMEGA16E5-MUR
Paquete:
32-QFN (5x5)
Descripción:
IC MCU 8/16BIT 16KB FLASH 32VQFN
En stock : 28
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 1
Core Processor AVR
Speed 32MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Program Memory Type FLASH
RAM Size 2K x 8
Number of I/O 26
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 32-QFN (5x5)
Oscillator Type Internal
EEPROM Size 512 x 8
Series AVR® XMEGA® E5
Package / Case 32-VFQFN Exposed Pad
Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
Data Converters A/D 16x12b; D/A 2x12b
Package Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.6V ~ 3.6V