AV1920E724Q04
TE Connectivity ALCOSWITCH Switches
Producto No:
AV1920E724Q04
Descripción:
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 250V
En stock : 124
Mínimo: 1 Múltiplos: 1
Qty
Precio unitario
Precio Ext
  • 1
Guía del usuario
Illumination Type, Color LED, Blue
Operating Temperature -20°C ~ 55°C
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Actuator Marking No Marking
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Round, Button, Flush
Panel Cutout Dimensions Circular - 19.20mm Dia
Current Rating (Amps) 3A (AC)
Circuit DPDT
Mounting Type Panel Mount, Front
Mechanical Life 1,000,000 Cycles
Product Status Active
Illumination Voltage (Nominal) 24 VDC
Series AV19
Type Anti-Vandal, Illuminated
Switch Function On-Mom
Voltage Rating - AC 250 V