AVS50-48S96
Artesyn Embedded Power
Producto No:
AVS50-48S96
Descripción:
DC DC CONVERTER 96V 50W
Guía del usuario
Operating Temperature -25°C ~ 100°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 72V
Voltage - Isolation 1.5 kV
Voltage - Output 1 96V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 3.10" L x 2.60" W x 0.60" H (78.7mm x 66.0mm x 15.2mm)
Product Status Obsolete
Current - Output (Max) 520mA
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 36V
Control Features Enable, Active Low
Series AVS50 (50W)
Power (Watts) 50 W
Type Isolated Module
Package / Case 9-DIP Module
Efficiency 89%