AZEV140-1AE-24D
American Zettler
Producto No:
AZEV140-1AE-24D
Fabricante:
American Zettler
Descripción:
40A EV WIDE GAP RELAY
Guía del usuario
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Switching Voltage 440VAC - Max
Contact Rating (Current) 50 A
Termination Style PC Pin, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Coil Current 87.6 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 274 Ohms
Product Status Active
Must Release Voltage 1.2 VDC
Contact Form SPST-NO (1 Form A)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation Class F
Series AZEV140
Operate Time 30 ms
Mfr American Zettler
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Coil Voltage 24VDC
Must Operate Voltage 18 VDC