B41041A4687M
EPCOS - TDK Electronics
Producto No:
B41041A4687M
Descripción:
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 488 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series B41041
Package / Case Radial, Can
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 680 µF
Package Bulk
Impedance 170 mOhms