B41042A5158M
EPCOS - TDK Electronics
Producto No:
B41042A5158M
Descripción:
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.319" (33.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.784 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series B41042
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.982 A @ 100 kHz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 1500 µF
Package Bulk
Impedance 72 mOhms