B41042A6128M
EPCOS - TDK Electronics
Producto No:
B41042A6128M
Descripción:
CAP ALUM 1200UF 20% 50V RADIAL
Guía del usuario
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.476" (37.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.038 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series B41042
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.264 A @ 100 kHz
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 1200 µF
Package Bulk
Impedance 72 mOhms