B41042A687M
EPCOS - TDK Electronics
Producto No:
B41042A687M
Descripción:
CAP ALUM 680UF 20% 80V RADIAL
Guía del usuario
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 80 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.85 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series B41042
Package / Case Radial, Can
Mfr EPCOS - TDK Electronics
Capacitance 680 µF
Package Bulk
Impedance 130 mOhms